Ku GEO/LEO 9 dB/K


Description
Greenerwave’s multi-orbit GEO/LEO user terminal is a state-of-the-art, energy-efficient, and electronically steerable antenna.
With its proprietary Reconfigurable Intelligent Surfaces (RIS) technology, Greenerwave ensures high-performance connectivity tailored for both Geostationary Orbit (GEO) and Low Earth Orbit (LEO) and satellites. Thanks to its innovative design, the terminal combines agility, robustness, and reliability to meet the growing demands of modern communication applications.
Specifications
| Features | Data |
| Dimensions | ~ 54 cm x 63 cm x 11 cm |
| Weight | ~ 14 kg |
| Operating Power Consumption | < 110 W typical |
| Operating Temperature | -40°C to +55°C |
| Protection Ingress | IP66 |
| Rx Frequency | 10.7 GHz – 12.5 GHz |
| Tx Frequency | 13.75 GHz – 14.5 GHz |
| G/T | 9.0 dB/K |
| EIRP | 42 dBW |
| Polarization | Linear (H/V); Circular (RH/LH); Switchable |
| Antenna Coverage | Azimuth: 360° Elevation: 20° – 90° |




Accessories

- AC/DC converter (included)
- Battery kit: battery (99Wh), Charger (up to 3 batteries)
- Tripod
- Complementary power cable/ethernet cables